Jag vet inte vem som har kommit på konceptet möhippa, men det är ju en av de bästa delarna med att ens vänner börjar bli vuxna och gifter sig. Igår var det dags för Tuulis bachelorette party. Vi vaknade tidigt, dukade fram en ordentlig frukost och öppnade en 1,5 liters skumpaflaska medan vi väntade på att hon skulle komma. Efter att vi umgåtts och lärt känna varandra i några timmar hoppade vi in i en stor taxi som tog oss till centrum.
I centrum gick vi omkring i Brunnsparken och Tuuli fick orientera sig fram till vissa punkter där hon skulle utföra olika uppgifter. Vi delades in i lag och fick tävla mot varandra, vilket var jätteroligt. Mot kvällen promenerade vi hit:
En av dessa gondoler i SkyWheel är en liten bastu som vi hade till förfogande i ca 2,5 timme. Till en början kändes det som en skrämmande tanke att vara högt, högt ovanför Helsingfors i en liten, liten bastu. Men genast då vi satte oss i den kändes det bara roligt. Det var nog verkligen en unik upplevelse! Vi åkte flera varv och hängde länge i poolen medan solen värmde våra ansikten. Kvällen avslutades med mycket skratt, middag på Kappeli och dans på Kalle. Det bästa med möhippor är att man oftast lär känna nya, ganska likasinnade människor och får dricka skumpa hela dagen lång. Och att se den blivande bruden så lycklig över att vara omringad av sina nära vänner!