Våfflor och Getty Center

IMG_8491

Vår första dag här i Los Angeles började med en promenad till ett mycket populärt våffelställe som råkade befinna sig några kvarter från vår airbnb-lägenhet. Vi har ätit där en gång förut, men då besällde jag helt fel rätt. Vem beställer en sandwich när man är på en restaurang som heter Bru’s Wiffle – A Waffle Joint? Den här gången var jag lite smartare och åt en utsökt och lite spicy våffla med höna, salsa och ost. Mycket bra!

IMG_8494

IMG_8497

IMG_8505

Efter frukosten körde vi ca 15 minuter för att komma till The Getty Center. Det störde oss att vi inte hade besökt stället trots att vi hade varit en månad i LA.

IMG_8527

Stället var helt amazing. Vi funderade länge på om vi skulle åka till Getty Center eller Getty Villa, men efter lite googlande bestämde vi oss för Center. Villan får vänta tills nästa gång!

IMG_8535

IMG_8557

Getty Center var en superbra start på vår resa. Vi båda var mycket förtjusta i stället! Otroliga vyer över hela LA, en kaktus garden, sol och värme, samt fin arkitektur. Det bästa med besöket var ändå fotografiska avdelningen med en mycket intressant och aktuell utställning som kritiserade massmedian. Uställningen heter Breaking News: Turning the Lens on Mass Media. Konstnärer hade bland annat klippt ut bilder från tidningar och sammanställt bilder på lyckliga amerikanska familjer ihop med brutala krigsbilder från Vietnam-kriget. 

IMG_8598

IMG_8612

garden

vallmo

Efter Getty Center (som förresten var gratis!) körde vi till Mullholland Drive, men det får ni se senare, eftersom jag nu måste göra mig redo för vår andra dag i soliga Kalifornien.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s