Förra söndagen vaknade jag 4.30 för att några timmar senare sätta mig på ett flyg som tog mig till London. Mitt sällskap bestod av en Sonja och hennes mamma. I Heathrow hoppade vi på ett tåg som tog oss till Kings Cross, varifrån vi tog ytterligare ett till tåg till Cambridge. Tågresan gick smidigt till och det var roligt att se de brittiska landskapen susa förbi.
Då vi kom till Cambridge lämnade vi våra väskor på hotellet och gick raka vägen till en industriell “hipsterrestaurang”. Vi var alla så hungriga, men började dock må lite illa av de stora hamburgarna.
Efter lunchen promenerade vi omkring i staden. Cambridge är inte så stort och man behöver inte åka buss eller tåg för att ta sig någonstans. Jag tror vi gick runt hela staden under den här första dagen.
Det bästa med Cambridge var nog alla de stora parkerna och att människorna samlades i klungor och umgicks sent in på kvällen trots att det var söndag. I Finland händer det inte på samma sätt, endast under semestertider.
Efter vårt utforskande och lite shopping konstaterade vi att vi nog inte skulle behöva någon middag den dagen, eftersom alla var så mätta av lunchen. Men vi ville ändå sätta oss ner och betrakta människorna som gick förbi, så det självklara valet var ju att stanna och dricka lite rosévin!
Det här området var idylliskt och vackert. Det påminde mig en aning om Venice Canals i Venice Beach. Jag tror att människor bodde i dessa båtar.
Enligt Sonjas app gick vi 22,5 kilometer den dagen. Det kändes nog en aning i fötterna när vi äntligen lade oss i våra hotellsängar den kvällen.
Jee, det va så kiva! 🙂 och så fina bilder!